Historie ČsV

...

Touha člověka zkřížit kvalitního psa s vlkem, aby si tito ze sebe navzájem předali nejlepší geny, je pravděpodobně stejně stará, jako lidstvo samo. Sahá pravděpodobně do dob, kdy člověk začal cíleně chovat psy , jistě i k mnoha pokusům ,více či méně úspěšným, došlo. No, asi víc k neúspěšným – jo kdyby tak šel namíchat „ideální“ koktail genů, to by bylo něco ... J

Tato touha se pochopitelně nevyhnula ani, v té době, člověku v Československu, i zde bylo jistě učiněno mnoho pokusů, o kterých se ani neví. Cílené křížení se záměrem vyšlechtit do budoucna ideálního potomka ze spojení pes + vlčice či vlk + fena, je ale něco jiného a sahá do dob, kterou mnozí jistě ještě pamatují. K prvnímu spojení tohoto druhu došlo v r. 1955, toto křížení bylo pojato jako „vědecký experiment“. K prvnímu opravdu účelnému křížení došlo jen o pár let později, v roce 1958, účastníky byli vlčice Brita a německý ovčák Cézar z Březového háje. Tímto aktem nastal běh na dlouhou trať, tento akt se patrně stal tzv.“ základním kamenem“ našeho překrásného plemene , jakým bezesporu Československý vlčák je.V dalších letech byla štěňata pečlivě sledována, opětovně spojována s nepříbuznými německými ovčáky, prošla mnohými testy, aby v roce 1965 mohl být tento „experiment“ zdárně ukončen a navržen standard nového a jak jsem již zmínila, překrásného plemene.

Ke schválení standardu plemene došlo v roce 1988, v té době pouze na deset let, ke štěstí nás všech bylo v roce 1999 uznání plemene definitivně potvrzeno.

Děkujeme, pane Ing. Karle Hartle.

 

 

 

 

 

Tvorba www stranek pro chovatele, foceni psu
© 2012 Karpatský Bandita. Tvorba stránek